Instant Search

MONITORING INFO

Spis:
1. Jaki system monitoringu wybrać?
2. Jaką rozdzielczość wybrać?
3. Normy szczelności IP w kamerach i nie tylko, co oznaczają?
4. Montaż, Mocowanie kamer do ścian, jak poprawnie zamontować, jakie rozwiązanie jest najlepsze?
5. Jaki dysk wybrać?  Dlaczego dyski do pracy 24h/7dni  są droższe?

1. Jaki system monitoringu wybrać?
Często nasi klienci zadają pytanie jakie kamery wybrać, oczywiście jednym z najbardziej
istotnych czynników mających wpływ na jakość obrazu jest rozdzielczość.
W urządzeniach CCTV często nazywanych telewizją przemysłową, rozdzielczość mierzona jest w poziomej oraz pionowej ilości pikseli. Ograniczona jest ona najczęściej przez możliwości sprzętowe rejestratora i kamer, które wykorzystujemy do instalacji monitoringu.
Kiedy wybieramy sprzęt musimy zwrócić uwagę na rozdzielczość danego systemu ponieważ możemy być również przez nią ograniczeni. Obecnie wybierając monitoring w technologii analogowej, najwyższą rozdzielczością jest 960H, czyli 960 linii poziomych. Ta technologia znana jest także jako WD1 i pozwala na przesyłanie obrazu o rozdzielczości 960×582 (system PAL). Teoretycznie minimalnym standardem na obecną chwilę są kamery 700 linii, które działają na kablach koncentrycznych. Jeżeli chcemy uzyskać wyższe rozdzielczości pozostawiając obecną infrastrukturę możemy wykorzystać technologie AHD, HD-TVI, HD-CVI do 1080p.
Najwyższe rozdzielczości możemy uzyskać wykorzystując kamery i rejestratory sieciowe (IP), które do transmisji wykorzystują skrętkę komputerową. Pozwalają na zapis obrazu od 720p do nawet 29 mega pikseli. Jednak przy większych ilościach kamer trzeba brać pod uwagę przepustowość łącza jak również odległości transmisji!

Podsumowując:
Warto wziąć pod uwagę, gdzie ma zostać wykonana instalacja, jak szczegółowy chcemy mieć obraz oraz jakie odległości będą pomiędzy rejestratorem – kamerą. Przy monitoringu IP należy wziąć pod uwagę przepustowość łącza przy większej liczbie kamer.
Firmy produkcyjne/przemysłowe, głównie maja infrastrukturę bazującą na przewodach
koncentrycznych, dlatego warto miedz na uwadze koszty wymiany całej infrastruktury okablowania, przy przejściu na monitoring IP lub zmodernizować infrastrukturę do technologii AHD, HD-TVI, HDCVI. Obecnie większość obsługiwanych przez nas firm decyduję się na rozdzielczości do 1080p (full hd).

Głównym czynnikiem wpływającym również na wybór urządzeń jest ich cena. Większość
instalatorów oferuje przeważnie urządzenia na które nakładana jest przez nich największa marża, ale przecież nie o to chodzi. Sprzęt ma działać długie lata i ma być niezawodny w każdej sytuacji!

Serdecznie zapraszamy do korzystania z naszych usług. Do każdego Klienta odchodzimy indywidualnie!

https://www.facebook.com/GatiSystem/

2. Jaką rozdzielczość wybrać?
Poniżej umieszczona jest tabela, przedstawiająca nazwy najczęściej używanych rozdzielczości, oraz ich odpowiedniki w liczbach. Dodatkowo umieszczona jest wizualizacja. Oczywiście rozdzielczość jest jednym z najważniejszych elementów jakości obrazu, jednak proszę pamiętać, że na jakość obrazu wpływają jeszcze inne czynniki.

Nazwa Rozdzielczość Uwagi
QCIF 176 x 144 PAL
CIF 352 x 288 PAL
4CIF 704 x 576 PAL
D1 720 x 576 PAL
960H / WD1 960 x 582 Najwyższa rozdzielczość w systemach analogowych CCTV
720p 1280 x 720 Rozdzielczość HD
1.3 MegaPixel 1280 x 1024
1080p / 2.1 MegaPixel / FullHD 1920 x 1080 Oznaczenie p przy rozdzielczości oznacza skanowanie progresywne,
i oznacza przeplot.
3 MegaPixel 2048 x 1536
5 MegaPixel 2592 x 1920
6 MegaPixel 3072 x 2048

CIF 960H 1.3MPX 3MPX 5MPX 4K UHD DCI4K

https://www.facebook.com/GatiSystem/

3. Normy szczelności IP w kamerach i nie tylko, co oznaczają?

Odporność obudów kamer na warunki atmosferyczne, szczelność kamer według normy IP (z ang. Index of Protection), jest to tzw. współczynnik ochronny. Oczywiście normy IP, stosowane są nie tylko w szczelności obudowy kamer, ale również wielu innych urządzeniach telewizji przemysłowej CCTV, puszkach natynkowych i urządzeniach. Przykładowo, coraz częściej wykorzystywane w kamerach i urządzeniach monitoringu wizyjnego są normy szczelności IP 65 i IP66 co oznacza, że obudowa jest wystarczająco szczelna przed wilgocią i zapyleniem. Normy IP67 i IP 68, są odporne na wodę, również zanurzenie.

Jak prawidłowo czytać normy szczelności ?
IPxy, gdzie:
x– jest zmienna wskazującą ochronę przed ciałami stałymi (ochrona mechaniczna),
y– jest zmienna wskazująca ochronę przed zawilgoceniem.

cyfra „x Ochrona przed wtargnięciem ciał stałych  cyfra „y Ochrona przed szkodliwym wtargnięciem wody
0 brak ochrony 0 brak ochrony
1 ochrona przed ciałami o wielkości ponad 50 mm (np. dotyk dłonią) 1 ochrona przed kroplami wody spadającymi pionowo (z kondensacji)
2 ochrona przed ciałami o wielkości ponad 12,5 mm (np. dotyk palcem) 2 ochrona przed kroplami wody padającymi na obudowę pod kątem 15 stopni względem położenia normalnego
3 o średnicy > 2,5 mm 3 rozpylanej pod kątem 60 stopni od pionu
4 o średnicy > 1 mm 4 rozpylanej ze wszystkich kierunków
5 pyłoodporne 5 strumień wody ze wszystkich kierunków
6 pyłoszczelne 6 silny strumień wody ze wszystkich kierunków
7 zanurzenie w wodzie w określonych warunkach ciśnieniowych i czasowych
8 ciągłe zanurzenie w wodzie w określonych warunkach

Polub NAS na facebook!
https://www.facebook.com/GatiSystem/

4. Montaż, Mocowanie kamer do ścian, jak poprawnie zamontować, jakie rozwiązanie jest najlepsze?
Bardzo ważnym element przy montażu kamer, jest estetyka, jednak to klient jest osobą ostatecznie decyzyjna.
1) Najczęściej bardzo blisko kamer montowane są puszki natynkowe (elektryczne), po to żeby schować łączenie końcówki BNC oraz zasilania od kamery. Jest to najtańszy sposób i większość klientów chce mieć to wykonane, jak przedstawia zdjęcie poniżej.

Monitoring stacja paliw full hd

2) Do uniknięcia zakłóceń przy montażu kamery do konstrukcji stalowej, można wykorzystać metodę przedstawioną powyżej, jednak trzeba pamiętać o odizolowaniu kamery od podłoża metalowego za pomocą specjalnych kołków montażowych.  W przeciwnym wypadku konstrukcja może być drugim punktem uziemienia i będą generowane zakłócenia. Najlepiej jest zamontować puszkę natynkową i do niej bezpośrednio mocować kamerę, przewody zostaną schowane w puszce, co przedstawia zdjęcie poniżej.

Monitoring IP 1080p

Droższym rozwiązaniem, jednak bardzo estetycznym, jest zakup specjalnej bazy montażowej do danego modelu kamery. Jednak nie do wszystkich kamer, baza jest przewidziana przez producenta. Decyduje się na to nie wielu klientów, ze względu na koszty.

Monitoring Kościół

3) Kolejnym sposobem przy budynkach ocieplonych styropianem, jest zrobienie odpowiedniej dziury pod stopką kamery, aby można było przymocować ją do elewacji i schować pod nią przewody. Trzeba brać jednak pod uwagę grubość styropianu, by nie powstały mostki termiczne. Dodatkowo ważne jest zabezpieczenie przed dostępem owadów pod stopkę kamery. Taki sposób montażu jest estetyczny, jednak czasochłonny, trzeba brać również pod uwagę montaż świdrów styropianowych, a więc rozstaw śrub kamery, która musi być solidnie przymocowana do podłoża.

20160712_172139
Warto trafić na rzetelną firmę, dlatego też zawsze do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie. Mamy bardzo duże doświadczenie i wykonujemy rzetelnie oraz z pasją nasze instalacje. Również zajmujemy się instalacjami systemów alarmowych oraz sprzedażą gotowych zestawów wraz ze wcześniejszą konfiguracją. Służymy pomocą przy samodzielnym montażu.

Zapraszamy do kontaktu!
https://www.facebook.com/GatiSystem/

Autor Jakub Gątarski

Gati – monitoring kamery alarmy dla domu i firmy!
Sędziszów

5. Dysk twardy, jaki model dysku wybrać do monitoringu?
Wraz z postępem technologicznym powstały różne modele dysków, dlatego tak ważną kwestią jest właściwy dobór dysku do instalowanego monitoringu. Warto zadać sobie pytania: Dlaczego dyski twarde są tak ważne oraz dlaczego nie zaleca się wykorzystywania zwykłych dysków w rejestratorach? Jakie są różnice pomiędzy dyskami dedykowanymi do pracy ciągłej a standardowymi dyskami twardymi? Jakich funkcji nie posiadają standardowe dyski twarde?

1) Gotowość do pracy ciągłej
Standardowe dyski twarde dedykowane są do pracy w normalnym – tygodniowym wymiarze godzin – czyli przez 8h dziennie, 5-6 dni w tygodniu. Zdecydowana większość standardowych dysków twardych objęta jest dwuletnim okresem gwarancyjnym – wyjątek stanowią dyski WD Black, dla których gwarancja wynosi 5 lat.

Dyski klasy surveillance tworzone są do pracy ciągłej czyli w wymiarze 24/7. Różnica widoczna jest nie tylko w lepszej konstrukcji i materiałach, ale także w okresie gwarancji udzielanej przez producenta. Dla przykładu dyski: WD Purple, WD Purple NV a także dyski Seagate serii Surveillance HDD i najnowszej serii dyski SkyHawk posiadają 3 letnią ograniczoną gwarancję producenta.

Uzupełniając powyższe kwestie warto wytłumaczyć znaczenie pojęcia pracy ciągłej – dlatego, że dyski w rejestratorach nie tylko są cały czas włączone ale pracują one 24 godziny na dobę zapisując dane z wielu kamer (90% czasu pracy dysku to zapis, a 10% to odczyt).

2) Oprogramowanie (firmware) dysku twardego
Podobnie jak telefon czy komputer dyski twarde także dysponują wewnętrznym oprogramowaniem. Oprogramowanie dysku twardego czyli firmware  odpowiada między innymi za: rozruch, komunikację
z kontrolerem SATa, detekcją błędów w działaniu (S.M.A.R.T.) oraz listę obsługiwanych komend ATA, które zapewniają dostęp do danych. Warto podkreślić, że w dyskach klasy surveillance bardzo ważną rolę odgrywa obsługa ATA streaking – czyli serii instrukcji pożądanych w przypadku streakingu video (zapisu i odczytu).

Integralność danych stanowi kluczową różnicą podczas zapisywania danych w dyskach standardowych a dyskach surveillance. Uznano bowiem (w sytuacji zapisu strumieni video), że niekiedy lepszym rozwiązaniem jest zapisanie jakiegoś niewielkiego fragmentu niepoprawnych danych dostarczonych w strumieniu, aniżeli mieć duże opóźnienie w zapisie (które są wynikiem korekcji błędów – co jest niezwykle ważne w przypadku wielu kamer o wysokiej rozdzielczości i wielu strumieniach). Hipotetycznie: niewielkie opóźnienie może powodować utratę np. kilku bitów a w rezultacie kilku pikseli, natomiast długie to już większe ryzyko utraty większej ilości danych, które byłyby zauważalne przez osobę odtwarzającą materiał.

Bezsprzecznie producenci w swoich firmware wdrażają  własne indywidualne rozwiązanie, które dodatkowo modyfikują i rozszerzają funkcjonalność dysku. W modelach SkyHawk Seagate znajdziemy oprogramowanie zwane ImagePerfect™, które jest opracowane specjalnie do pracy przy ciągłym zapisie strumieni video. Z kolei Wester Digital swoje oprogramowanie nazwał AllFrame™ – które promuje funkcję ograniczenia zjawiska „wypadania klatek”.

3) Skalowalność i wibracje
Bardzo ważnym aspektem, na który powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru dysku jest możliwość dalszej rozbudowy systemu tzw. skalowalności. Warto podkreślić, że w przypadku tanich dysków rozbudowa systemu może okazać się niezwykle skomplikowana ponieważ wraz z dokładaniem dodatkowych dysków rośnie zwiększa się prawdopodobieństwo awaryjności.

Nasuwa się więc pytanie dlaczego przeciwdziałanie wibracjom jest tak istotne. Jak się okazuje problem związany jest przede wszystkim z budową dysku twardego i sposobem jego działania. W trakcie pracy talerz obraca się kilka tysięcy razy na minutę (zwykle jest to prędkość wynosząca 5200rpm lub 7200rpm), podczas gdy głowica, dzięki specjalnemu wyprofilowaniu, unosi się nad talerzem (tworzy się poduszka powietrzna).

W celu zobrazowania wysokości unoszenia się głowicy warto posłużyć się „porównaniem wziętym z życia”:

  • Przeciętna mrówka rudnica ma około 6-9mm
  • Główna szpilki – około 1mm
  • Ludzki włos ma średnio 0.1mm średnicy (100 µm – mikrometrów)
  • Typowy rozmiar erytrocytów (czerwonych krwinek) to około 0.007mm (7 µm)
  • Typowy rozmiar bakterii to około 0.001-0.004mm (1-4 µm)
  • Głowica dysku unosi się nad talerzem w odległości około 0.05-0.1 µm (50-100nm)!

Podczas aktywnego zasilania i normalnej pracy głowica nie dotyka i nigdy nie powinna dotykać talerzy. Jeśli jednak poduszka zostanie naruszona to wówczas głowica może otrzeć się o talerz co w konsekwencji może wywołać różne rezultaty – od niezauważalnej szkody, przez utratę znikomej ilości danych po całkowite uszkodzenie dysku. Stopień strat zależny jest między innymi od siły zderzenia.

Ponadto, wpływ na zapisywane dane mają także wibracje.  Warto podkreślić, że przy małej ilości dysków aspekt ten nie jest tak istotny. Sytuacja jest odwrotna jeśli w wykonywanych systemach instalowanych jest więcej niż 8 dysków, które zapisują dane z wielu kamer – wówczas należy wybrać te dyski, które posiadają sprzętowe czujniki drgań (niedostępne w standardowych dyskach). Napędy tego typu dzięki specjalnemu oprogramowaniu mogą reagować na powstające wibracje i korygować położenie głowicy i tym samym zapis/odczyt.

W czujniki drgań wyposażone są między innymi dyski WD Purple NV , dyski Seagate serii Surveillance HFF oraz SkyHawk.

Należy podkreślić, że chociaż producenci starają się dostosować konstrukcje tak, by napędy mogły wytrzymać codzienne użytkowanie zaleca się, aby podczas pracy dysków nie ruszać ich i nie przestawiać. Warto mieć na uwadze, że czujnik wibracji nie sprawi nagle, że dysk będzie odporny na uderzenie czy upadek.
4) Podsumowanie
Reasumując nasuwa się pytanie – Czy różnice są na tyle znaczące by wykorzystywać dyski dedykowane do pracy ciągłej? Chociaż zdania są różne – my uważamy że TAK. Posiadamy wówczas sprzęt wysokiej jakości, dłuższą gwarancję oraz minimalizujemy ryzyko w ważnym punkcie naszego systemu. Należy jeszcze uwzględnić, że wszystkie elementy systemu – między innymi właściwie dobrana i skonfigurowana kamera dostarczająca sygnał wizyjny, czy wydajny rejestrator będący centrum zapisu i odtwarzania – są niezwykle ważne. Oczywiście nie można pominąć odpowiedniego okablowania strukturalnego i zasilania. Niemniej jednak, nie ulega wątpliwości, że końcowy efekt zależy od dysku twardego. Integralność zapisanych danych może stanowić przełomową różnicę pomiędzy wartościowym materiałem dowodowym, a gigabajtami nieprzydatnego materiału.

Gati Systemy Zabezpieczeń poleca przede wszystkim dyski  WD serii Purple i Purple NV, a także dedykowane serie marki Seagate – są to sprawdzone w praktyce jednostki, a szeroki asortyment modeli pozwala na dopasowanie napędu do konkretnych potrzeb.

Przy zakupie zestawu oferujemy atrakcyjne rabaty na dysk. Zapraszamy do współpracy!

mgr inż. Jakub Gątarski